Nenechajme históriu spať...

Osobné projekty - Vojak z konca tridsaťročnej vojny (1645)

Patrik Kasza - Odev a výstroj vojaka z konca Tridsaťročnej vojny

 

Odev ktorý je tu prezentovaný nie je žiadnou uniformou, keďže ešte ani na konci celoeurópskeho konfliktu, ktorý bol neskôr pomenovaný ako Tridsaťročná vojna (1618-1648), žiadne uniformy neexistujú. Jedná sa o odev, bežne nosený najmä na západe (Nemecko, Česko,...) narozdiel od Uhorska ktoré malo svoj vlastný druh odevu. Pri uhorskom oblečení môžeme pobadať spoločné znaky s odevom Osmanov, ktorí tu v tom čase boli prítomní.
Je tu však možné pobadať, že ku koncu vojny sa mužský odev stáva viac praktickým a jednoduchším oproti tomu aký bol na začiatku.

Kabátec dostáva viac kabátovitý strih a miznú šosy. Nohavice sa zužujú a celkom bežne by sme našli aj s manžetou na kolenách ale objavujú sa už aj dole otvorené, rúrovité nohavice (bez manžety na kolenách) typické pre povojnové obdobie.

Je dokonca celkom bežné, že vojaci nemajú kabátce ale len kabáty. V ideálnom prípade by mali mať aj kabátec aj kabát avšak vieme, že v tomto období máme dosť málo ideálnych prípadov čo sa týka odievania vojakov.

Odev pozostáva zo spodného a vrchného oblečenia. Medzi spodné oblečenie patrí: ľanová košeľa, spodné nohavice, ľanové alebo vlnené pančuchy.
Na toto sa oblieka vrchné oblčenie: kabátec z vlnenej látky (tu kabátec chýba), nohavice z vlnenej látky podšívané a opatrené vreckami. Keďže chýba kabátec jeho funkciu zastáva kabát ktorý taktiež patrí do vrchnej vrstvy odevu. Kabát je z ťažkej hrubej vlnenej látky a je podšívaný tenkou vlnenou látkou. Nohavice by sa mali priväzovať ku kabátcu (z vnútornej strany kabátca) ale keďže kabátec chýba a ku kabátu sa nohavice neprivezujú dočasne používame opasok.

Samozrejme nesmie chýbať plstený klobúk či nejaká čiapka.

K výzbroji patrí mušketa s furketou (aj keď v roku 1645 aj bez furkety keďže sa zavádzajú odľahčené muškety oproti tým zo začiatku vojny), bandalír s drevenými prachovničkami (12ks) na pušný prach a s jednou väčšou v ktorej je jemný prach na panvičku. Okrem toho krátky meč ako pobočná zbraň (tento meč nezodpovedá mečom z roku 1645, je to starší typ meča).

Na vyhnutých rukávoch je vidno odlišnú farbu podšívky od farby látky použitej na kabát, čo bývalo celkom bežné v 17.storočí.

Ofúknutím tlejúceho konca sa lunt (knôt) rozžeraví a vďaka tomu odpáli pušný prach na panvičke.

Zdroje:

Kolektív autorov: Sborník příspevkú Workshop třicetileté války 2012. Praha: Nová Forma, 2013. 95 s. ISBN 978-80-7453-371-1

ANDRLÍK, T.- KLOUBALOVÁ, J.: Kabát. Dostupné z: https://www.mortaigne.com/upload/clanky/52_Odev_vojaka_1645/brozurka-kabat.pdf


 

 

 

© 2012 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web zdarma!Webnode